Napęd do bramy skrzydłowej – PORADNIK 2022

Napęd do bramy skrzydłowej – PORADNIK 2022

Bramy Skrzydłowe.

Witamy w naszym poradniku dotyczącym wyboru napędu do bramy skrzydłowej. Bramy skrzydłowe, zwane również bramami rozwiernymi są niewątpliwie najpopularniejszym rozwiązaniem do zamknięcia wjazdu na swoją posesję, co powoduje, że są ogólnie dostępne i bardzo różnorodne. Od dużych producentów po lokalnych rzemieślników wykonujących bramy na zamówienie istnieje bardzo szeroki wybór bram skrzydłowych, które mogą różnić się nie tylko estetyką i jakością wykonania, ale – co na potrzeby tego poradnika interesuje nas najbardziej – wymiarami i wagą.

Parametry bramy a napęd.

Rozmiar ma znaczenie! Pierwsza rzecz o jakiej musimy pamiętać to to, że wybierany napęd musi mieć wystarczającą moc do poruszania skrzydłem naszej bramy. Jeśli nasza brama jest zbyt duża lub ciężka, a napęd za słaby, nasz system zabezpieczenia wjazdu nie tylko nie będzie funkcjonował prawidłowo, ale może również stwarzać zagrożenie. Każdy producent automatyki wjazdu podaje szczegółowe parametry techniczne swoich produktów, więc – o ile będziemy zwracać na to uwagę – nie powinno być problemu z ustaleniem jakiego napędu do bramy potrzebujemy. Powinniśmy zwrócić także uwagę na to, że im szersze (dłuższe) jest skrzydło naszej bramy, tym powinno być lżejsze. Ten sam napęd do bramy skrzydłowej obsłuży trzymetrową bramę o ciężarze 400 kg, ale pięciometrową już tylko do 250 kg. Wynika to ze specyfiki działania napędów i sposobu ich montażu.

Zobaczymy zależność między wagą a szerokością skrzydła bramy na przykładzie siłownika do bram skrzydłowych ELI AC A35 V firmy BFT.

Jak widzimy na wykresie po lewej, możliwy do przesunięcia ciężar spada wraz z szerokością bramy.

Przykłady bram z którymi może pracować ELI AC A35 V:

  • – bramą o szerokości skrzydła 1,5 metra które waży do 350 kg,
  • – bramą o szerokości skrzydła 2,5 metra które waży do 200 kg,
  • – bramą o szerokości skrzydła 3,5 metra które waży do 100 kg.

Jak również wszelkimi kombinacjami pomiędzy granicznymi wartościami, wynikającymi ze specyfikacji technicznej podanej przez producenta.

 

 

Rodzaje słupków i ich wymiary.

Napęd do bramy skrzydłowej montujemy na słupkach bramy [z wyjątkiem napędów podziemnych], przytwierdzając drugie mocowanie do skrzydła. W tej kategorii powinniśmy zwrócić uwagę na następujące rzeczy: szerokość słupków, odległość pomiędzy osią bramy a krawędzią słupka, wolnym miejscem wokół słupka. Warto również zwrócić uwagę na dołączone do napędu płytki montażowe (czy będą pasować do słupka).

napęd do bram skrzydłowych

Na przykładzie siłownika do bram skrzydłowych IGEA BT firmy BFT sprawdźmy rozwiązanie pasujące na szerokie słupki.

 

Mamy tutaj szeroki słupek murowany z osią bramy wysuniętą bliżej drogi, co powoduje większą odległość osi bramy od wewnętrznej krawędzi słupka. Dzięki dobrze skonstruowanemu ramieniu napędy takie jak IGEA BT bez problemu poradzą sobie z bramą o takich wymiarach i ułożeniu. Warto zwrócić uwagę że po otwarciu bramy, ramię łamane napędu IGEA BT zajmie miejsce po drugiej stronie, co uniemożliwia użycie tego typu napędu w przypadku braku miejsca wzdłuż bramy, jeśli np. ogrodzenie sąsiada zaczyna się w miejscu, gdzie kończy się nasz słupek.

W przypadku słupków wąskich potrzebny nam będzie dedykowany napęd na taki rodzaj słupka lub specjalne uchwyty, umożliwiające montaż i prawidłowe działanie napędu. Większość producentów posiada gotowe rozwiązania dla każdej bramy, jednak ważne jest, abyśmy sami prawidłowo ocenili, jaki napęd będzie odpowiedni dla naszej bramy.

 

Intensywność pracy.

Kolejną istotną kwestią jest ilość cykli pracy, którą napęd naszej bramy ma wykonać. Ilość cykli pracy podaje się zwykle w cyklach na godzinę lub dobę (np. 48 cykli/doba lub 10 cykli/godzina), za cykl pracy rozumiemy pełne otwarcie i całkowite zamknięcie bramy. Możemy również spotkać się z intensywnością pracy jako sprawnością wyrażoną w procentach (S3 lub S = 30% lub Intensywność pracy = 30%). Intensywność pracy podaną w procentach należy odczytać jako % czasu, który nasz napęd może przepracować, np. napęd o sprawności 30% może, z przerwami, pracować 18min na godzinę. Do indywidualnych rozwiązań przydomowych spokojnie wystarczy napęd do bramy o sprawności 30%, dla bardziej uczęszczanych przejazdów zaleca się montaż urządzeń do pracy intensywnej lub ciągłej.

 

Podsumowanie.

Wybierając odpowiedni napęd do bramy zwracajmy uwagę na szerokość i wagę skrzydła bramy, odległość od osi bramy do krawędzi słupka, ilość miejsca za bramą na ewentualne ruchome elementy napędu oraz na intensywność z jaką ma pracować napęd. Nie bez znaczenia jest również jakość wykonania samego napędu, dlatego polecamy napędy sprawdzonych i renomowanych firm takich jak Somfy, Bft, Came czy FAAC – Wymienieni producenci gwarantują wysoką jakość swoich urządzeń oraz zapewniają ich szeroki wybór, dzięki czemu każdy znajdzie napęd do bramy odpowiedni do swoich potrzeb.

 

Home Automation Mateusz Wojtulewicz.

Niezależnie od tego jaki napęd do bramy skrzydłowej potrzebujesz, znajdziesz go w naszym sklepie internetowym Home Automation Mateusz Wojtulewicz. Współpracujemy z renomowanymi producentami marek takich jak: Somfy, Bft, Came, FAAC, Genius, Simu. Chętnie pomożemy Ci z wyborem i zapewnimy szybką i bezproblemową wysyłkę Twoich zamówień. Zapraszamy do współpracy!

Znajdź w naszym sklepie: