Napęd do bramy – jaki napęd do bramy wybrać?

Napęd do bramy – jaki napęd do bramy wybrać?

Witamy w naszym poradniku opisującym dostępne na rynku rozwiązania dotyczące automatyki bramowej. Nad wyborem odpowiedniego rozwiązania warto zastanowić już na etapie planowania miejsca umieszczenia bramy i jej typu, ponieważ każdy system automatyki ma inne wymagania dotyczące np. miejsca potrzebnego do instalacji. Uwzględniając instalację osprzętu do zautomatyzowania bramy odpowiednio wcześnie, zapewnimy sobie więcej opcji wyboru typu bramy i sposobów jej otwierania. W przypadku, gdy nie myśleliśmy o automatycznej bramie wcześniej – nie ma co się martwić! Na szczęście producenci automatyki wjazdu wychodzą naprzeciw wymaganiom klientów, oferując bardzo szeroką gamę rozwiązań, w tym takich, które mogą być zainstalowane tam, gdzie miejsca jest mało, bądź go praktycznie nie ma!

Rodzaje bram

Na rynku w przeważającej większości występują dwa typy bram, bramy skrzydłowe oraz bramy przesuwne. Istnieją jeszcze inne rozwiązania jak bramy łamane czy podnoszone, ale o nich napiszemy innym razem. Powyższe bramy różnią się sposobem otwierania. Bramy skrzydłowe otwierają się do wewnątrz posesji (prawo zabrania montowania bram otwierających się poza obręb posesji!) i występują w wersji jednoskrzydłowej oraz dwuskrzydłowej. Bramy przesuwne otwierają się przesuwając się wzdłuż ogrodzenia. Warto pamiętać, aby wybierając rodzaj bramy, zapewnić odpowiednią ilość miejsca na jej otwarcie. W przypadku bramy skrzydłowej warto uwzględnić np. czy będziemy parkować auto na podjeździe. Wybierając bramę przesuwną należy pamiętać, że otwarta brama zajmie miejsce wzdłuż ogrodzenia, miejmy to na uwadze np. planując rozmieszczenie żywopłotu.

Każda brama ma swój napęd

Wybierając napęd do bramy skrzydłowej (nazywanej również bramą rozwierną) powinniśmy brać pod następujące parametry:

– masę i długość skrzydła bramy

Producenci szczegółowo opisują możliwości oferowanych przez siebie napędów. Wyszczególniając zarówno dopuszczalną maksymalną masę skrzydła bramy, jak i jej długość. Z reguły jest tak, że im krótsze jest skrzydło bramy, tym może być cięższe. Biorąc pod uwagę parametry bramy, warto zawsze zostawić zapas mocy, tak, żeby napęd nie pracował w maksymalnym wysiłku. Poprawnie dobrany i zamontowany siłownik zapewni nam niezawodne użytkowanie przez długie lata.

– liczbę skrzydeł bramy

Oprócz tak oczywistej rzeczy jak ta, że brama jednoskrzydłowa wymaga jednego siłownika, a brama dwuskrzydłowa wymaga dwóch siłowników, będziemy mogli wybierać pomiędzy napędami do bram z wbudowaną centralą sterującą w jeden z napędów (jeśli to para) oraz napędami wymagającymi dokupienia centrali sterującej. Część napędów jest obustronna (można je zamontować zarówno na prawym jak i lewym skrzydle), ale są również napędy przeznaczone do skrzydła po konkretnej stronie bramy [napęd lewy, napęd prawy].

– ilość miejsca na montaż (szerokość słupków, położenie zawiasów bramy)

Każdy napęd ma swoje rozmiary i sposób montażu, producenci udostępniają wymagania montażowe, z którymi warto zapoznać się przez zakupem, aby uniknąć dodatkowej pracy przy dostosowaniu bramy do instalacji. Znaczenie ma szerokość słupków i odległość pomiędzy zawiasem bramy a krawędzią słupka. Większość czołowych producentów automatyki wjazdu oferuje rozwiązania do niemalże każdej bramy, nawet do takich, gdzie brakuje miejsca. Tam gdzie mamy za mało miejsca na standardową instalację sprawdzą się napędy podziemne.

– Częstotliwość użytkowania.

Wybierając napęd do bramy zaplanujmy jak często będziemy z takiego napędu korzystać. Dostępne na rynku urządzenia cechują się różną sprawnością zazwyczaj wyrażoną w ilości cykli na dobę lub godzinę. Napęd do użytku przydomowego o sprawności 10 cykli na dobę nie sprawdzi się na często uczęszczanym wjeździe do osiedla czy firmy.

– Napięcie prądu zasilania napędu (24V, 36V, 230V, 400V)

Wśród napędów do bram mamy wybór czterech typów zasilania: 24V, 36V, 230V oraz 400V. Napędy zasilane napięciem 24V i 36V sprawdzą się przede wszystkim do użytku przydomowego. Z reguły posiadają niższą częstotliwość użytkowania, nadrabiają to jednak w ilości dodatkowych funkcji takich jak moduły przeciwzgnieceniowe (gdy otwierająca się brama natrafi na przeszkodę, zmienia kierunek ruchu lub zatrzymuje się), funkcja soft start/stop (wydłuża żywotność napędu) czy możliwość łatwego zasilenia takiego napędu akumulatorem. Napędy zasilane napięciem 230V sprawdzą się za to znacznie lepiej w przypadku bram cięższych lub bram o większej częstotliwości użytkowania. Będą również lepiej sprawdzać się zimą, kiedy nasza brama pokryje się lodem. Napędy do bram przemysłowych zasilane napięciem 400V są przeznaczone do ciężkich bram przemysłowych oraz takich które będą intensywnie używane.

Ile zdań tyle bram!

Postęp techniki w zakresie automatyki wjazdu sprawił, że na rynku pojawiła się szeroka oferta dostępnych rozwiązań. Najważniejsze jest więc, abyśmy przed zakupem napędu do bramy wjazdowej ustalili swoje wymagania dotyczące pracy urządzenia.

Home Automation Mateusz Wojtulewicz

Niezależnie od tego czy potrzebujesz sprytny napęd 24V do bramy na swojej posesji, czy potężny napęd 400V do bramy przemysłowej, znajdziesz go w naszym sklepie internetowym Home Automation Mateusz Wojtulewicz. Współpracujemy z renomowanymi producentami marek takich jak: Somfy, Bft, Came, FAAC, Genius, Simu. Zapraszamy do współpracy!